با بحران صداقت چه کنیم؟!

فشار افراطیون مدعی اصلاحات بر خاتمی برای رفع تردیدهای پایدار وی و ماندن در صحنه انتخابات، مجدداً شدت گرفت. آنها که تصور می کردند با پیشدستی در اعلام نامزدی خاتمی، میرحسین موسوی را از نامزدی منصرف خواهند کرد، اکنون با نامزدی وی مواجه شده اند حال آن که خاتمی پیش از این وعده داده در صورت آمدن موسوی، وی کنار خواهد رفت و هر دو در میدان رقابت نخواهند ماند. افراطیون همچنین فشار بر موسوی را تشدید کرده اند.

طیف افراطی سازمان مجاهدین (انقلاب) دیروز با صدور اطلاعیه ای بر شعار قبلی خود  (یا خاتمی یا هیچ کس) تاکید کرد. این اطلاعیه پس از آن صادر شد که سایت «پویش مردمی حمایت از میرحسین موسوی» خبر داد: «جمعی از مرتبطین و فعالان حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب  قصد دارند با صدور بیانیه ای از نامزدی موسوی حمایت کنند اما این موضع با مخالفت برخی مسئولان رده بالای دو حزب مذکور مواجه شده است».

افراطیون سازمان مجاهدین با تکذیب این خبر تاکید کردند موضع سازمان حمایت از خاتمی است و به هیچ وجه در این موضع تجدیدنظری نشده است. محسن آرمین هم با استقبال از  حضور موسوی، تکثر نامزدهای اصلاح طلب را به نفع این جریان دانست اما گفت: خاتمی مناسب ترین گزینه است و اصلاح طلبان با یک نامزد  حضور پیدا خواهند کرد. و در واقع این، حضور  متکثر، لزوماً تکثر در بین کاندیداهای اصلاح طلب و مستقل نیست.

در همین حال تاجرنیا عضو مرکزیت حزب مشارکت  و نماینده افراطی مجلس ششم به یاری نیوز گفت: «خاتمی تمایلی برای حضور نداشت و ترجیح می داد به فعالیت های تئوریک خود ادامه دهد و موسوی وارد عرصه شود». وی سخنان خاتمی مبنی بر «یا موسوی یا من» را مربوط به قبل از نامزدی  دانست اما در عین  گفت: «چون خاتمی قبلاً این حرف را زده، مسئله باید برای افکارعمومی تبیین شود زیرا صداقت بزرگ ترین سرمایه خاتمی است». وی در عین   حال گفت: لزومی ندارد خاتمی برای اثبات صداقت از انتخابات کنار بکشد. شاید نظر «یا من یا موسوی» نظر قاطبه کسانی که به خاتمی علاقمند هستند، نباشد.

محمدرضا جلایی پور سخنگوی گروه مشارکتی «پویش دعوت از خاتمی» هم مدعی شد 94 درصد اعضای این پویش«به شدت مخالف» و 4درصد «مخالف» کناره گیری خاتمی هستند و فقط 2درصد موافق این اقدام می باشند.

وی در پوشش تحلیل تهدید کرد اگر خاتمی کناره گیری کند، بخشی از بدنه اجتماعی موسوی را مسئول دانسته و  ملامت خواهند کرد و اگر موسوی شکست بخورد، میلیون ها اصلاح طلب خواهند گفت اگر موسوی نمی آمد و خاتمی می ماند پیروز می شدیم و حتی اگر موسوی پیروز شود، مدام با خاتمی مقایسه و ملامت خواهد شد(!؟)

جلایی پور در ادامه تهدیدش نوشت متاسفانه با وجود حسن نیت موسوی، اگر خاتمی به نفع او کنار رود، از این پس هر اتفاق نامطلوبی  رخ دهد، ایرانیان خواهند گفت اگر موسوی نمی آمد و خاتمی می ماند شاید چنین نمی شد... کناره گیری  خاتمی به نوعی بازی سیاسی حمل خواهد شد و به وجهه اخلاقی وی لطمه خواهد زد... از یک جهت دیگر نیز کناره گیری به ضرر خاتمی است و متاسفانه صدها هزار حامی  خاتمی وی را ملامت خواهند کرد و آن را نشانه ای از عدم حمایت و تزلزل خواهند دانست.

کناره گیری خاتمی منجر به آثار تخریبی و سرخوردگی و ناامیدی حامیان خواهد شد.

وی اجماع به هر قیمت را رد کرد و صرفاً به دیگر نامزدها پیشنهاد کرد به اشاعه اندیشه های اصلاحی بپردازند و دقیقه 90 به نفع خاتمی کنار بروند! جلایی پور اضافه کرد: اگر «یا من یا موسوی» اشتباهی سیاسی بوده می توان اشتباه را پذیرفت و ماند و نباید  آن را با اشتباهی بزرگتر جبران کرد...

خود موسوی در پیش فرض «اصلاح طلب تمام عیار بودن »  تردید کرده و کوشیده خود را  نه اصلاح طلب و نه اصولگرا یا هم اصلاح طلب هم اصولگرا تصویر کند.

/ 0 نظر / 11 بازدید